Смілуй мандриво (taras_rykmas) wrote,
Смілуй мандриво
taras_rykmas

Свята територія географії

street_OssolinskihМабуть більшість студентів географічного факультету ЛНУ ім. І. Франка, навіть не задумувались, що за будівля в які вони навчаються, що пам’ятають стіни аудиторій.  Тому вирішив написати невеличку статтю про наш факультет, а саме про будівлю де він розмітився. Звичайно маючи доступ до архівних даних та якщо серйозно зайнятись даним дослідженням можна було б дізнатись набагато більше, та в даному випадку я проаналізував лише те що зміг найти в інтернеті.
Отже почнемо з самого початку, а точніше з 1470 року. У документах того часу згадується якийсь "лан Зиндріха". Це була ділянка землі у верхній частині вулиці, яка належала пані Мікулинській, або Мікулині. Дорога, що вела до цього маєтку, й послужила основою теперішньої Дорошенка.
Із 1569 вулиця існує як Сикстівська дорога, або до Сикстівки. Назва походить від прізвища Еразма Сикста, доктора медицини, відомої постаті середньовічного Львова, його фільварок був біля костелу Св. Марії Магдалени. Вулиця називалася Сикстуською незмінно з 1688 р. Перед II Світовою війною, у 1938 р., її відтинок від Головної пошти до вулиці Леона Сапєги (сучасна Степана Бандери) отримав назву Оборони Львова.
На території яку зараз займає факультет, у ХІХ столітті розміщувався монастир домініканок разом з великим садом. Цей монастир було закладено 1627 року на Галицькому передмісті при Сокільницькій дорозі (Коперніка). 1723 року сестра польського короля Станіслава Лєщинського, Теофілія Вишневецька, стала фундаторкою перебудови монастиря та костелу Св. Катерини Сієнської. Будова тривала до 1750-х років. Тоді за проектом Мартина Урбаніка було збудовано барокову дзвіницю. Після ліквідації ордену в 1792 році цю нерухомість посіла греко-католицька духовна семінарія. 1783 року монастир переобладнали для потреб семінарії, а костел став церквою Святого Духа. З часом старі будинки розібрано, крім костелу з вежею, внутрішню частину якого перебудовано згідно з вимогами східного обряду.
Використавши частину монастирського саду, архітектор Сильвестр Гавришкевич у 1888–1890 рр.спорудив новий семінарський будинок, в частині саду від теперішньої вул. Словацького був споруджений будинок Головної пошти. Після Першої світової війни половину будинків займала Духовна Семінарія, а другу половину – бурса (пізніше гімназія) Малої Семінарії.
Щодо самої будівлі факультету то це - будинок триповерховий, цегляний, тинькований, з високим цокольним поверхом. В плані прямокутний, з внутрішнім подвір’ям. Композиція головного фасаду симетрична, з трьома розкрепованими частинами – центральною і  двома бічними; підкреслена розташованим по центру неоренесансовим вхідним порталом. Стіни головного фасаду на рівні першого, другого і третього поверхів декоровані лінійним рустом. Між першим і другим поверхами проходить профільований карниз, який у розкрепованих частинах декорований метопами і тригліфами, між цокольним і першим поверхами та над вікнами третього поверху – профільована тяга. Вхідний портал з брамою і світликом, прикрашений архівольтом, двома пілястрами тосканського ордену і завершений декоративним трикутним фронтоном. Вікна першого поверху без обрамувань; на другому і третьому поверхах з профільованими обрамуваннями; на другому – в основній частині завершені трикутними сандриками, в розкрепованих – сегментними сандриками. Цокольні вікна заґратовані. Будинок завершений профільованим класицистичним карнизом, прикрашеним сухариками, іонікою та кронштейнами, оздобленими листям аканту.
Слід також відзначити, що колись дворик факультету займав набагато більше місці ніж зараз, на місці теперішнього «Укртелеком»у та трамвайної зупинки було створено невеличкий парк, який і був внутрішнім двором семінарії, вся ця територія було огороджена високим парканом від вулиць Дорошенка та Коперніка.

Головна пошта та прилеглі до неї будиники, досить сильно постраждали під час українсько-польської війни. Слід відзначити що церква та корпус семінарії було пошкоджено у 1939 році під час німецького бомбардування Львова.

Так в стінах теперішнього факультету з 1890 по 1946 рік знаходилась Греко-Католицька Генеральна Духовна Семінарія та Богусловська академія.. В 1946 році  почалась насильницька ліквідація Греко-Католицької Церкви. За радянських часів будівлі Академії були передані університету ім. Івана Франка. Ще до кінця 1970-х неподалік стояв старий семінарський корпус. Його зруйнували, щоб поставити стандартну коробку, де зараз міститься Львівська дирекція "Укртелекому."

P.S. Звичайно, можуть бути неточності  та упущені цікаві факти, так як грунтовно я не аналізував інформацію, тому якщо маєте якусь інформацію дописуйте в коментарях, або давайте на неї посилання:)
1 (2)
1.Коридор семінарії (фото 30-их років)
3 (1)
2.Семінарійна каплиця, розписана маляром Петром Холодним і посвячена у 1929 р. митрополитом Андреєм Шептицьким
2 (2)
3. Вид з вулиці Коперніка
1 (1)
4. Вид з вікна (зараз приблизно тут містяться кабінети ОБЖД)
y_3887df26
5.Ось такий дворик був колись
y_c790e77b
6. Фото з тепер не існуючих вікон 118 аудиторії.
street_Ossolinskih
7. Фото з вулиці Стефаника, в кінці вулиці замість звичного нашому оку будинку Головної пошти (1889) добре видно сад греко-католицької семінарії.
Tags: Географічний факультет, Головна пошта, Греко-Католицька Генеральна Духовна Семі, Дорошенка, Коперніка, ЛНУ, Сикстуська, історія
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments